Kızılötesi Kumanda

Bu dersteki uygulamaları yapabilmeniz için blok tabanlı kodlama aracı olan mBlock V5.3.0'ı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Buraya tıklayarak bilgisayarınızdaki işletim sistemine uygun verisyonu indirebilirsiniz.Nasıl Çalışır?

Kızılötesi kumanda üzerinde bulunan Infrared led, bir tuşa basıldığında o tuşa atanmış koda göre belli frekansta yanıp söner. Kumanda alıcısı Infrared led’den gelen sinyali yakalar. Alıcının, hangi sinyali aldığında ne işlemi yapacağını arduino’ya söylediğinizde tuşlara görev atamış olursunuz. Kumanda üzerindeki Infrared led’den çıkan ışığı göremiyor musunuz? Bir de telefonunuz kamerası ile bakmayı deneyin.

Kumanda alıcısı, her kumandanın gönderdiği sinyali yakalayabilir mi? Kumandaların üzerindeki infrared led’lerin çalışma frekansı farklı marka ve modellere göre değişiklik gösterebilir. Alıcınızın okuma frekansı ile uyumlu olan tüm kumandalar ile proje geliştirebilirsiniz. Örneğin televizyon kumandanız ile led yakıp söndürebilir, LCD ekrandaki karakteri kontrol edebilirsiniz.