Switch

Bu dersteki uygulamaları yapabilmeniz için blok tabanlı kodlama aracı olan mBlock V5.3.0'ı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Buraya tıklayarak bilgisayarınızdaki işletim sistemine uygun verisyonu indirebilirsiniz.Değişken

Program akışında bir değeri birden fazla kez kullanmamız gerekebilir. Daha sonra o değer değiştiğinde tüm kod satırlarını bulup yeni değer ile değiştirmeliyiz. Bu da yüzlerce satırlık bir kodda ciddi anlamda zaman alan iştir. Bu yüzden değerleri direk değer olarak değil bir değişken içinde saklayarak tutarız ve değeri her kullanmamız gerektiğinde o değişken ismini çağırarak kullanabiliriz. Böylelikle değeri değiştirmek istediğimizde sadece değişkenin içindeki değeri değiştirmek yeterli olacaktır. Yanda bulunan örnekteki kutuyu değişken olarak hayal edebilirsiniz.  Eğer kodda Kutu yazmak yerine her yere 5 değerini yazsaydık değeri değiştirmek istediğimde tüm satırları tek tek değiştirmek zorunda kalacaktık.

Değişkenler Sekmesi

Bir değişkeni oluşturmak ve sonrasında kullanmak için Değişken kod blokları kullanılır.

Değişken Oluşturma

Bir değişken oluşturmak istediğimizde değişken ismi ve hangi kuklalar için bu değişkenlerin geçerli olacağı seçilir. Not: Değişkeninize vereceğiniz isimde Türkçe karakter kullanılmamalıdır.

Değişken Kod Blokları

Değişkenimize isim verdikten sonra değişken sekmesinde değişkenimizle ilgili kod blokları açılır. Bu kod blokları değişkenin değerinin görüntülemesi, düzenlemesi, ve bir değere sabitleme gibi işlemler için kullanılır. Gizleme ve gösterme kod blokları aygıtlar bölümünde aktif değildir. Bu bölümler daha çok sahneyle ilgili olduğu için kuklalar kısmına girildiği zaman aktif olmaktadır.

DENEYLER

Bu derste öğrendikleriniz ile kendinizi deneyin.