Arduino'ya Giriş & Led Kontrolü

Bu dersteki uygulamaları yapabilmeniz için blok tabanlı kodlama aracı olan mBlock V5.3.0'ı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Buraya tıklayarak bilgisayarınızdaki işletim sistemine uygun verisyonu indirebilirsiniz.Arduino Nedir?

Arduino üzerindeki pinler sayesinde nesneler arasında iletişim kurabilen ve onları kontrol edebilecek bir beyni olan mini bir bilgisayardır. Bu ders kapsamında yapacağımız tüm çalışmaları Arduino bilgisayar ile kodlayarak yapacağız.

mBlock

mBlock oyun, animasyon ya da robot programlamak için kullanılan Scratch tabanlı bir yazılımdır. Geliştirdiğimiz robot projelerini Arduino’ya yüklemek için mBlock programı kullanacağız.

red-Kit Bağlantısı Yapalım

mBlock ile oluşturduğumuz komutları Arduino’ya göndermemiz için öncelikle red-kit’lerimizi bilgisayarlarımıza USB kablosu ile bağlıyoruz.

Aygıt Ekleme

Arduino’yu kod yükleyebilmek için aygıt kütüphanesi içerisinden kullandığımız Arduino aygıtını eklememiz gerekiyor. Bunun için ‘Aygıtlar’ sekmesine tıklıyoruz.

Aygıt kütüphaneleri içerisinden ‘Arduino Uno’ yu seçip ‘Tamam’ tuşuna tıklıyoruz.

Port Seçme

Kodlarımızı Arduino ya yüklemeden önce kitimizi bağlamamız gerekiyor. Bağlan seçeneğine tıkladığımız zaman USB ekranı çıkıyor karşımıza. Bu kısımda kitimizi bağladığımız portu seçiyoruz.

Kod Yükleme

Kodların yüklenmesi için ‘yükle’ tuşuna basmanız yeterli. Hadi şimdi ilk uygulamamıza başlayalımm..