Seri Port Ekran ve Buton Kullanımı

Bu dersimizde bir arduino ile bir ledi nasıl kontrol edebileceğimizi öğreneceğiz. Arduino'ya kod yüklemek için öncelikle Arduino IDE yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Arduino IDE, yazdığımız kodları arduino'un anlayabileceği dile çevirip iletmeye yarar.Seri Port Ekranı Nedir? Nasıl Çalışır?

Arduino’ya bağladığımız input bileşenlerin gönderdiği değeri okumamızı sağlayan ekrandır. Örneğin bir sıcaklık sensörü ortamdaki ısı miktarını bize sayısal cinsten gönderir biz bu gelen değeri seri port ekranında anlık olarak okuyabiliriz.

Kapasite Birimleri

Önceki dersimizde bilgisayarların 0 - 1’ler ile konuştuğunu söylemiştik. Buradaki her 0 veya 1 diskte 1 Bit yer kaplar. 0 ve 1’ler tek başına bir anlam ifade etmez. 8 tane 0 veya 1’in bir araya gelmesiyle anlamlı bir ifade (karakter) ortaya çıkar. Ortaya çıkan karakterin diskte kapladığı yer 1 byte’tır.

ASCII Tablosu

Günlük hayatta kullandığımız her bir karaktere ondalık sayı sistemine göre bir değer atanmıştır. Tüm dünya bu tablo üzerindeki değerlere göre dijital ortamda haberleşme sağlar. Belirlenen 10 tabanındaki sayıların matematiksel olarak 2 tabanına çevrilmesi ile ortaya 8 adet 0-1 yani 1 byte çıkar.

Taban Aritmatiği

(23)10 On tabanındaki 23 sayısının 2 tabanındaki karşılığı yandaki şekilde görüldüğü gibi hesaplanır. (23)10 = (10111)2 Dünya’da 10 tip insan vardır; Binary bilenler ve bilmeyenler…

If - Else if - else Yapısı

if (1. Koşul) { // 1. koşul gerçekleşiyor ise buradaki kodlar çalışır. } else if (2. Koşul) { // 1. koşul gerçekleşmiyor ve 2. koşul gerçekleşiyor ise buradaki kodlar çalışır. } else { // Yukarıdaki koşulların hiçbiri gerçekleşmiyor ise buradaki kodlar çalışır. }