Kızılötesi Kumanda

Bu dersimizde bir arduino ile bir ledi nasıl kontrol edebileceğimizi öğreneceğiz. Arduino'ya kod yüklemek için öncelikle Arduino IDE yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Arduino IDE, yazdığımız kodları arduino'un anlayabileceği dile çevirip iletmeye yarar.Nasıl Çalışır?

Kızılötesi kumanda üzerinde bulunan Infrared led, bir tuşa basıldığında o tuşa atanmış koda göre belli frekansta yanıp söner. Kumanda alıcısı Infrared led’den gelen sinyali yakalar. Alıcının, hangi sinyali aldığında ne işlemi yapacağını arduino’ya söylediğinizde tuşlara görev atamış olursunuz. Kumandaların üzerindeki infrared led’lerin çalışma frekansı farklı marka ve modellere göre değişiklik gösterebilir. Alıcınızın okuma frekansı ile uyumlu olan tüm kumandalar ile proje geliştirebilirsiniz. Örneğin televizyon kumandanız ile led yakıp söndürebilir, LCD ekrandaki karakteri kontrol edebilirsiniz.

Hexadecimal Nedir?

Günlük hayatta 10 adet rakam(0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) kullanarak sayılar yazarız. Bu şekilde onluk düzlemde meydana getirilen sayılara decimal sayı denir. Hexadecimal ise onaltılık düzleme göre yazılan sayılardır. Bu düzlemde 16 adet rakam vardır. Bunlar; 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F ‘ dir. Örneğin; decimal düzelemdeki 99999 sayısı, hexadecimal düzlemde 1869F sayısına karşılık gelmektedir.