Termostat Uygulaması

Bu dersimizde bir arduino ile bir ledi nasıl kontrol edebileceğimizi öğreneceğiz. Arduino'ya kod yüklemek için öncelikle Arduino IDE yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Arduino IDE, yazdığımız kodları arduino'un anlayabileceği dile çevirip iletmeye yarar.Termostat Nedir? Nasıl Çalışır?

Isıtma ya da soğutma sistemleri ile birlikte kullanılan ve sıcaklığın istenen bir düzeyde tutulmasını sağlayan parça termostat olarak adlandırılır. Termostatlar gerektiğinde devreye giren ve gerekmediğinde de devre dışı kalan bir mekanizmaya sahip olacak şekilde üretiliyor. Isı düzeyi istenen seviyeye geldiğinde duran ve ısı düştüğünde yeniden çalışan termostatlar enerji kullanımında ekonomik olmalarıyla da dikkat çekiyor.

Nerede Kullanılır?

Buzdolapları, kombiler gibi ortamdaki ısıya göre hareket etmesi gereken cihazlarda tersmostat kullanılır.

Proje Algoritması

DHT11'den değer okunur ve LCD 5110 ekranda yazdırılır. Potansiyometreden değer okunur, 0-100 aralığına oranlanır ve LCD 5110 ekranda yazdırılır. Kullanıcı butona bastığında potansiyometredeki değer bir değişkende saklanır. Bu değer bizim sınır değerimiz olur. DHT11'den okunan sıcaklık değeri kullanıcının belirlediği sınır değerinin altında olup olmadığı kontrol edilir. Sıcaklık sınır değerinin altında düştü ise led ve buzzer yanıp sönerek sinyal verir.

DENEYLER

Bu derste öğrendikleriniz ile kendinizi deneyin.