Potansiyometre

Bu dersimizde bir arduino ile bir ledi nasıl kontrol edebileceğimizi öğreneceğiz. Arduino'ya kod yüklemek için öncelikle Arduino IDE yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Arduino IDE, yazdığımız kodları arduino'un anlayabileceği dile çevirip iletmeye yarar.Potansiyometre Nedir? Nasıl kullanılır?

Devre elemanlarına giden elektriği azaltmak için devreye direnç ekleriz, direnç elektrik akışını azaltır ve daha az enerji ile elemanın çalışmasını sağlar. Örneğin ışık parlaklığını ya da hoparlörden çıkan sesi azaltmak istediğinizde bir direnç kullanmanız gerekir. Potansiyometre de ayarlanabilir bir dirençtir, sağa ya da sola çevirerek devreye uygulayacağı direnci arttırıp azaltabiliriz. Bilgisayarınıza takılı olan hoparlörün sesini kısmak için çevirdiğiniz düğme bir potansiyometredir.

Anolog ve Dijital

Bugüne kadarki uygulamalarımızda Arduino’nun digital pinlerini kullandık. Digital pinleri okuduğumuzda alacağımız değer HIGH(1) ya da LOW(0)’dı. Bugün Arduino’nun analog pinleri ile işlem yapacağız. Analog pinlerden okuduğumuz değer 0 - 1023 arasında değer döndürür. Analog pinler Arduino üzerindeki A0,A1,A2,A3,A4,A5 pinleridir.