For Döngüsü

Bu dersimizde bir arduino ile bir ledi nasıl kontrol edebileceğimizi öğreneceğiz. Arduino'ya kod yüklemek için öncelikle Arduino IDE yazılımını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Arduino IDE, yazdığımız kodları arduino'un anlayabileceği dile çevirip iletmeye yarar.Döngü Nedir?

Bir işlemin belli bir sayıya ulaşıncaya kadar ya da istenilen koşul gerçekleşene kadar ya da sonsuza kadar tekrar etmesine döngü denir. Arduino’da kodlama yaparken bazen bir işlemin çok sayıda çalışmasını isteyebiliriz. O işlemi her seferinde tekrar yazmak yerine bir döngü oluşturarak daha az kod ile istediğimiz işlemi istediğimiz sayıda çalıştırabiliriz. Arduino’da birden fazla döngü çeşidi var bugün biz sizinle for döngüsü kullanmayı öğreneceğiz.

For Döngüsü Nedir?

Bu güne kadar yaptığımız uygulamalarda devreye bağladığımız her bir elemanı giriş ya da çıkış olarak tanımladık. 6 tane ledin hepsini devreye bağladığımız zaman hepsi için tek tek pinMode(); komutunu kullanmıştık. Peki binlerce ledden oluşan bir devre tasarlıyorsak yine tek tek mi yazacağız? Tabi ki HAYIR! Burada imdadımıza döngü kavramı yetişiyor. ‘’For’’ İngilizcede için anlamına gelmektedir. Bir değişken için belirtilen koşul gerçekleşene kadar belirtilen işlemleri yerine getirir.

Kullanımı

Bu döngü seri port ekranında alt alta 5 kere ‘Döngü İçi’’, 1 kere ‘’Döngü Dışı’’ yazar.

Nasıl Çalışır?

Döngü öncelikle i değişkeninin içine 0 değerini atacak. Daha sonra i < 5 koşulunu kontrol edecek eğer sağlıyorsa parantezlerin arasındaki işlemleri yerine getirecek. Daha sonra i++ işlemini yapacak yani i’nin değerini 1 arttıracak. Ve tekrar i < 5 işlemini kontrol edecek bu işlem i değeri 5’ten büyük ya da eşit olana kadar devam edecek. i değeri 5 olduğu zaman koşul sağlanmadığı için parantezlerin arasındaki işlemi atlayıp parantezin dışına çıkacaktır.