Cadı Avı Oyunu

Bu deneyde sürekli ileri yönde hareket etmekte olan cadı karakterini potansiyometre ile yönünü belirleyerek, sahnede rastgele noktalarda beliren yıldız kuklasını yakalamak ve bu sırada da yarasa kuklasına yakalanmamak.. Yıldız sahnede 2-3 saniye arasında rastgele zamanda ortaya çıkacak. Sahnede 2 saniye durduktan sonra rastgele başka bir noktada belirecek. Cadı yıldızı yakaladığında yıldız silinip başka bir noktada belirecek ve hanemize 1 puan eklenecek.

  • Kullanılacak Komponentler
  • 1 x E-E Jumper
  • 1 x Potansiyometre

Devre Şeması

Potansiyometreyi analog pinlerden birine bağlıyoruz. Yandaki şekilde A0 analog pinine bağlantısı yapılmıştır. Parlaklığını belirleyeceğimiz ledi PWM pinlerinden 5 numaralı pine bağladık.

Programlama

Kullanacağımız kuklalar; Witch, Star10, Bat3.

Aygıt Bölümü Kodları

Pot isimli bir değişken oluşturuyoruz. Yeşil bayrağa tıkladığımız zaman sürekli olarak potansiyometreden gelen değer 2.84 e bölünüyor ve pot isimli değişkenin içerisine atılıyor. Not: Sizce neden açımızı belirlerken A0 pininden okunan değeri 2.84 e böldük??? ‘Yön’ iletisini gönderiyoruz. Yön iletisi sayesinde potansiyometremiz ile cadı kuklamızı birbirleriyle haberleştiriyoruz.

Cadı Kuklası Kodları

Yön iletisi geldiği zaman.. Puan isimli bir değişken oluşturuyoruz ve başlangıç değerinin 0 olmasını istiyoruz. Cadı kuklamızın dönüş yönünü potansiyometreden gelen değere göre ayarlıyoruz. Kuklamızın 5er adım ilerlemesini sağlıyoruz. Kuklamız her kenara değdiği zaman ise sekiyor ve hareketine devam ediyor.

Cadı kuklasının yıldıza değip değmediğini kontrol etmek için Star10’a değdi mi? bloğunu kullanacağız. Bu kontrolün oyun boyunca sürekli yapılması için sürekli tekrarla bloğunun içine koyacağız. Cadı yıldıza her değdiğinde Puan 1 arttırılacak ve sil haberi salınacak.

Yıldız Kuklası Kodları

Yıldız kuklamız sürekli olarak 3 saniye aralıklarla kendi ikizini oluşturacak.

Cadı kuklamızdan salınan sil haberi alınınca kuklamızın oluşturulan bu ikizi sahneden silinecek.

Oluşturulacak ikizlerin sayısal aralığını belirlemiş olduğumuz x,y konumlarında ortaya çıkmasını sağlıyoruz. 3 saniye sahnede durduktan sonra bu kuklayı siliyoruz.

Yarasa Kuklası Kodları

Yarasa kuklamız oyun başladığında sürekli hareket ediyor. Yarasa kuklamızın sahne kenarlarına değdiği zaman sekmesini istiyoruz. Yarasa kuklamız cadı kuklamıza değdiği zaman puan değişkeni içerisindeki değer 1 azalıyor.

Yarasa kuklamız 0.5 saniye aralıklarla sürekli olarak kılık değiştiriyor.